BLW- metoda wprowadzania pokarmów stałych w diecie dziecka

BLW -co podać dziecku?

Co podać dziecku do jedzenia, stosując metodę BLW?

Jeżeli rodzice jedzą proste posiłki i są to w większości zdrowe rzeczy to nie będzie problemu podać ich również dziecku. Do pierwszego roku życia lepiej, żeby potrawy nie były posolone. W zamian można użyć ziół.

U nas wygląda to tak:

Przygotowując posiłek zastanawiam się czy będzie to mógł zjeść synek? Robiąc śniadanie, obiad czy kolację  często odkładam pojedyncze składniki  i układam na tackę synka. Jeżeli coś jest gorące to odkładam na talerz aby przestygło. Kiedy synek miał 6 miesięcy  kawałki jedzenia musiały być długie, bo nie umiał trzymać małych kawałków jedzenia w taki sposób aby je widzieć:). Chowały się w piąstce i nie mógł nic zjeść. Dlatego na początku kawałki musiały mieć koło 5 cm, aby jakaś część wystawała i mógł ją jeść. Na przykład marchewka pokrojona w paski. Pomarańcze po prostu obrane i rozdzielone na cząstki. Po czasie można było kawałki robić mniejsze. Kiedy jedliśmy ryż albo kaszę, formowałam dla synka z nich kulki, aby mógł je złapać. Po kilku tygodniach nauczył się łapać ziarenka ryżu dwoma palcami. To niesamowite. Kiedy upiekłam chleb, synek dostawał długie skórki od chleba posmarowane pastą z avocado albo inną którą jedliśmy.

Ile pokarmu nakładać?

Zastanawiacie się pewnie ile nałożyć dziecku, żeby się najadło? Stosując metodę BLW trzeba pamiętać, że pierwsze miesiące jedzenia to smakowanie pokarmów. Jedzenie też będzie lądowało na podłodze ale nie przejmujcie się tym. Mój synek zjadł coś konkretniejszego po 3 miesiącach od pierwszych prób podawania jedzenia. Ostatnio zaobserwował, że używamy łyżkę lub widelec i też chciał spróbować. Nakładam mu na jego łyżeczkę na przykład trochę kaszy jaglanej i podaje. A on próbuje włożyć do buzi. Coraz lepiej mu to wychodzi. Jeżeli wszystko co dostał już zje, proponuję mu jeszcze. Jeżeli nie chce  to zazwyczaj zwala jedzenie poza krzesełko:). Im jest starszy zjada więcej. Jednak staram się przed każdym posiłkiem zaproponować mu mleko z piersi. To jego główny pokarm. Dlatego nie musicie odmierzać ile gram i ile mililitrów dać dziecku jedzenia. Zaobserwujecie to sami i wyczujecie. Ważne jest, aby dziecko miało wybór jedzenia i różnorodność, aby poznało jak najwięcej smaków. Staram się, aby na tacce były minimum dwa produkty.

Jak często karmić?

Ile tylko jest możliwości. Kiedy dziecko nie jest zmęczone i jadło mleko z piersi to sadzam go z nami do posiłku prawie za każdym razem. Czy to śniadanie, przekąska czy kolacja. Kiedy jesteście w restauracji też można zaproponować coś ze swojego talerza. Nastawcie się, że wy szybciej zjecie:). Posiłek może trwać nawet 40 minut. Dajcie sobie czas i bądźcie przy dziecku gdy je. Nie tylko z powodu pilnowania, żeby się nie zakrztusiło. Także po to, by dotrzymać mu towarzystwa. To nie jest łatwe, gdy w domu tyle rzeczy do zrobienia. Nie trzeba się upierać, że zawsze będzie jadło z wami. Mogą być dni, że wcale nie będzie chciało jeść nic oprócz mleka. I to jest normalne. Albo będzie się tylko bawić jedzeniem. Pamiętajcie, że cały czas nabiera wprawy i się uczy.

Kto ma jakieś inne pomysły? Co zaproponować dziecku do jedzenia? Chętnie poczytam.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

bułki żytnie z pastą z ciecierzycy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

banany i śliwki

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply