BLW- metoda wprowadzania pokarmów stałych w diecie dziecka

Kiedy dziecko jest gotowe na wprowadzanie nowych pokarmów?

Czwarty miesiąc życia czy szósty? Kiedy dziecko jest gotowe na podanie mu stałych pokarmów? Jak to rozpoznać? Jak rozpoznać ,że dziecko jest gotowe aby zjeść coś innego niż mleko?

Przez ostatnie kilka lat mówiono nam jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na nowy pokarm. Słyszałam na przykład o:

-budzeniu się dziecka w nocy, ponieważ jest głodne,

-wolniejszy przyrost masy ciała,

-przyglądanie się jak rodzice jedzą,

-mlaskanie,

-niezasypianie od razu po mleku,

-dziecko wygląda na drobne,

-dziecko jest duże,

Większość tych objawów to mylne sygnały. To, że dziecko budzi się w nocy nie koniecznie oznacza,że jest głodne. Czasami tylko potrzebuje poczuć mamę. Nie zawsze podawanie im stałych pokarmów będzie pomocne w przesypianiu nocy. Jeśli dziecko w czwartym miesiącu wolniej przybiera na wadze, to normalne. Szczególnie kiedy karmimy piersią. Później znów zacznie nabierać:). Dziecko patrzy na nas kiedy jemy,  zaczyna to robić około czwartego miesiąca życia. Tak samo obserwuje nas przy innych sposobnościach. Fascynuje je to co robimy np. mycie zębów. Albo golenie brody przez tatę. A mlaskanie? Dzieci, które uczą się do czego służy buzia, uwielbiają ćwiczyć różne dźwięki tak jak mlaskanie. To taki proces przygotowujący do jedzenia i mówienia. A kiedy malutkie dziecko nie zasypia po wypiciu mleka, a ma już cztery miesiące to też normalne. Dzieci w tym wieku nie śpią już tyle co noworodki. Nie potrzebują już tyle spać:). Kiedy dziecko wygląda no drobne, to może mieć taką budowę. Chociaż czasami potrzebuje więcej składników odżywczych. Kiedy dziecko jest duże to tez może mieć po prostu taką budowę. Takie stwierdzenie,że duże dziecko potrzebuje więcej posiłków to pozostałość z lat 50-tych. Uważano wówczas, że stałe pokarmy należy wprowadzić kiedy dziecko osiągnie wagę 5,5 kg. To mleko jest tym czego duże i małe dziecko potrzebuje przez pierwszych sześć miesięcy życia.

Wobec tego jak się dowiedzieć, że nasz skarb już jest gotowy do jedzenia stałych pokarmów?

 

Po prostu obserwacja. Czy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć. Albo chociaż z niewielką pomocą? Czy wkłada różne przedmioty celnie do buzi? Wykonuje podobne do przeżuwania ruchy twarzy? Być może już jest wobec tego gotowe na pierwsze próby.  A najpewniejszym znakiem jest sytuacja:

Dziecko włoży sobie kawałek jedzenia do buzi i spróbuje jeść.  Trzeba mu dać możliwość zrobienia tego. Może się to stać kiedy nasze maleństwo trzymamy na kolanach i sami coś jemy. A tu nagle mała rączka ląduje w naszym talerzu i chwyci jedzonko. Włoży do buzi i zje:). To już na pewno dziecko jest gotowe, aby wprowadzić mu stały pokarm. Jak to zrobić przy pomocy BLW?

-Początki BLW to zazwyczaj nauka, a nie jedzenie. Można na początku sadzać dziecko przy stole razem z nami kiedy jemy. Podanie kubka lub łyżeczki do zabawy będzie dla niego na początku wystarczające. Będzie nas obserwować. Po paru dniach można podać mu coś do jedzenia. Jednak bez sztućców i talerza. Dlatego, że na początku jedzenie i wszystko co przed dzieckiem postawimy będzie dla niego interesujące, aby podnieść, ugryźć i przypadkiem upuścić.

– Nie trzeba kupować do BLW żadnych sprzętów. Mogą się przydać przedmioty podstawowe takie jak śliniaki i ręczniczki papierowe. Użyteczne może być krzesełko do karmienia. Jednak nie jest konieczne. Ważne, żeby dziecko siedziało prosto podczas jedzenia. W żadnym wypadku  półleżąc. Sztućce też nie  będą potrzebne. Na początku dziecko będzie jadło palcami.

-Nie musimy też kupować specjalnych obiadków dla dziecka. Jeśli nasze posiłki są zdrowe, łatwo można je zmodyfikować i podać dziecku to co jemy my sami. Odłożyć tylko trochę posiłku podczas przyrządzania- bez dodania soli czy cukru i podać dziecku. Co można zaproponować do jedzenia? Ile? W jaki sposób?

Na ten temat napiszę w kolejnym artykule.

-Kiedy podawać pokarmy przy stosowaniu BLW? Ważne na początku jest to: Dziecko nie może być głodne kiedy proponujesz mu coś nowego. Warto  proponować nowe pokarmy po karmieniu mlekiem. Dziecko nie rozumie jeszcze, że jedzenie służy do najedzenia się. To tak jakby będąc głodne dostało nowa zabawkę. Nie może być też zmęczone. Najlepszy sposób to podawanie jedzenia wtedy kiedy my jemy śniadanie, obiad czy przekąskę. Wspólne posiłki to najlepsza okazja. Czasami jest to trudne do wykonania. Warto się postarać, by jak najwięcej posiłków jeść wspólnie. Na początku może chociaż obiad.

Warto dać dziecku jak najwięcej możliwości próbowania nowego jedzenia. Nie trzeba jednak się upierać, żeby siadało z nami do każdego posiłku. Na pewno nie będzie głodne. Jego podstawowym pokarmem jest jeszcze mleko. A nowe produkty tylko poznaje. Z czasem dowie się do czego służy jedzenie:)

Opracowano na podstawie: ”Bobas lubi wybór” Gill Rapley, Tracey Murkett, wydawnictwo : Mamania, rok wydania:2011

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply