Co mam w kuchni?

4 powody dla których nie chcę używać rafinowanego oleju

Jak zaopatrzyć kuchnię w dobre tłuszcze? Będąc na zakupach szukałam jakiegoś dobrego oleju do wszystkiego. Co tu wybrać ? Informacji mnóstwo: olej słonecznikowy, kokosowy, a może oliwa?

Przez jakiś czas używałam masła. Później przyszedł czas na oliwę. Olej ryżowy dobry do smażenia. Oliwa do sałatki, masło do naleśników. Szukałam jakiegoś idealnego. Nie można jednak do wszystkiego używać tego samego tłuszczu. Natknęłam się kiedyś na informacje,że jeśli olej to  tylko nierafinowany. Ale o co chodziło? Nie przejęłam się tym zbytnio. Nadal kupowałam masło, olej słonecznikowy, oliwę w pobliskim markecie.

W zeszłym roku poczytałam o tej sprawie głębiej.

Oleje nierafinowane  to znaczy:

-oleje wyciskane tylko mechanicznie w prasach, w temperaturze poniżej 70 °C,

-czasami są przecedzone aby pozbyć się resztek roślinnych,

-zachowują swój naturalny smak i aromat, zostają nawet mętne,

-nie tracą witaminy E, która chroni przed jełczeniem,

-mają krótki okres przydatności do spożycia,

– są w szklanych pojemnikach,

 

Oleje rafinowane:

Istnieją dwa rodzaje: ekstrahowane w wysokiej temperaturze za pomocą rozpuszczalników oraz tłoczone w prasach w wysokiej temperaturze i chemicznie ługowane.

Dlaczego staram się ich nie używać?:

 

1.Oleje te są poddawane odbarwieniu,i innym obróbkom, poprzez które olej pozbawia się koloru i smaku. W zamian,może długo stać na półkach w sklepie. Smak zjełczenia zostaje usunięty ale jego działanie pozostaje.

2. Oleje te pozbawione są witaminy E, lecytyny, chlorofilu, beta-karotenu, wapnia, magnezu, żelaza, miedzi i fosforu.

3. Temperatury jakie są stosowane podczas rafinacji często przekraczają 240°C!!! A przekształcanie się nienasyconych kwasów tłuszczowych w rodzaj syntetycznego tłuszczu zwanego” kwasami tłuszczowymi trans”rozpoczyna się już w 160°C! A co powodują  te kwasy trans????

Kwasy tłuszczowe trans- uniemożliwiają w prawidłowym przekształcaniu się tłuszczów w organizmie w korzystne kwasy tłuszczowe. które budują odporność i prostaglandyny( substancje podobne do hormonów, uważane za pomocne w regulowaniu funkcjonowania naszych narządów i komórek naszego ciała.)

4. Oleje rafinowane przeszły proces rafinowania, a my jeszcze dokładamy do tego nasze działanie-                       smażenie, pieczenie… Zwiększamy przez to ilość tych tłuszczów trans! Jeśli temperatura przekroczy                 160°C.  A kiedy olej jest używany kilka razy? Po czasie w takim oleju powstają substancje  toksyczne.               Dzieje się tak  dlatego, że kwasy tłuszczowe zaczynają się rozpadać, a potem nawzajem ze sobą łączyć,             tworzą takie długie  łańcuchy  cząsteczek jakie można spotkać w najtrwalszych  woskach.

 

Obecnie kupuję oleje  nierafinowane poprzez sklepy internetowe. Na butelce w sklepach szukam napisu ”nierafinowany”. Jeśli takiego nie ma to znaczy, że jest rafinowany:(.

A jak wy sobie radzicie przy wyborze oleju?

 

Opracowano na podstawie: ”Odżywianie dla zdrowia” Paul Pitchford, wydawnictwo: Galaktyka, rok wydania 2014.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply